OFFERTFÖRFRÅGAN

Bro-Bålsta Golfklubb

Bro-Bålsta GK

Bro-Bålsta är en hyllning till de klassiska golfbanorna på de brittiska öarna, anpassad till det nordiska klimatet. De första 12 hålen på det som nu är 18-hålsbanan invigdes 1982 av HKH Prins Bertil. 18-hålsbanan blev spelklar 1985.
 

Bro-Bålsta är en omtyckt bana, både bland medlemmar och gäster. Med generös bredd på fairways tämligen förlåtande för ett och annat snett slag men krävande ju närmare hålkoppen man kommer. 18-hålsbanan bär banarkitekten Peter Nordwalls signum med stora och ondulerade greener.

Golfresor med din golfklubb

Vi på Golfturen samarbetar med många golfklubbar och PGA instruktörer runt om i landet och här har vi samlat våra kommande klubbresor.

Detta innebär att när du bokar en klubbresa med oss får du en prisvärd golfresa tillsammans med en PGA instruktör och möjligheten att lära känna nya människor. Allting är Peggat & Klart och du kan lägga din energi på att spela golf och njuta av det goda livet!

Patrik Skoog

Patrik Skoog, PGA Instruktör på Bro-Bålsta GK.

Golfen är min passion. Den är mitt jobb och den är min hobby. Som Golf Professional vill jag säkerställa att vårt samarbete blir personligt. Vi är tillsammans på väg på en resa för att utveckla din golf efter dina unika förutsättningar.

Spelat golf sedan: 1981

Professionell sedan: 1991

Tränarutbildningen: GTU 1992, HTU 8 1992-1994

Tidigare golfklubbar: Emmaboda -1991, Carlskrona 1992-1993, Tomelilla 1994-1996, Partille 1997-2019, Sollentuna 2019-2022, Bro-Bålsta 2023-

Andra engagemang i golfvärlden: Lärare på tränarutbildningen 1995-2020, Distriktstränare Göteborgs Golfförbund 1997-2005, Ordförande PGA Väst 1999-2003, Biträdande kurschef Tränarutbildningen 2006-2009, Tävlingsansvarig PGA Väst 2014-2018, Ledamot i valberedningen i Svenska PGA 2018-

Utmärkelser: 2004 Svenska PGAs silvermärke nr 11, 2015 Stipendium GAF Jimmy Gröns Minnesfond, 2023 PGAs förtjänsttecken i guld nr 48

Lägsta score: 64 (-6) KM på Partille GK 2015

Utrustning: Brand Ambassador Titleist/Footjoy

Favoritbana i Sverige: Falsterbo GK

Favoritbana i resten av världen: Ocean Course, Kiawah Island, SC, USA

Favoritresmål: St Andrews

Favoritklubba: Sandwedge

Bästa golfminne: Jag och min pappa i St Andrews 1991. Vi stod vid Swilcan Burns på ettan och såg när Sverige vann Dunhill Cup efter att Mats Lanner besegrat Gary Player i särspel.

Dold talang: Jag är hyfsat bra på att laga m

Patrik Skoog tränare Bro-Bålsta

Kommande resor

Patrik Skoog har jobbat med Golfturen som leverantör under flera år, först som PRO på Partille GK men nu på Bro-Bålsta.

 

Kommande resor

No data was found

Leter du efter något specifikt?

Använd vår sökfunktion!

Offertförfrågan

Varmt välkommen med din offertförfrågan. 
Du är inte på något vis bunden att gå vidare med din förfrågan.